pl +48 501 560 560 info@goral.pl
 • English
 • العربية
 • Wszystko, co musisz wiedzieć!

  GUBAŁÓWKA

  Gubałówka jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów i wcale nas to nie dziwi. Dostępność atrakcji, piękne widoki, karczmy i restauracje – przyciągają niejednego urlopowicza.

  Kolej na Gubałówkę została wybudowana jako druga w Polsce, zaraz po kolei linowo-terenowej w Krynicy Zdroju. Uruchomiono ją zaledwie po 168 dniach budowy ( w 1938r. ). Jest wyposażona w nowoczesne, przeszklone wagony, gdzie podczas przejazdu można podziwiać piękne widoki i wyłaniające się góry.

  Ciekawe jest to, że jest to kolej jednotorowa z “mijanką” pośrodku lasu. W czasie przejazdu można mieć złudne wrażenie, że wagony się ze sobą zderzą. Ale nie martwcie się. Nic takiego się nie stanie.

  Bilety na Gubałówkę

  Bilety można w wygodny sposób zarezerwować tu Bilety Online

  Jeśli wolisz kupić bilety na miejscu również jest taka możliwość!

  1. Na dolnej stacji Gubałówki, w siedzibie PKL na Krupówkach 48 
  2. Możesz skorzystać również z biletomatów zlokalizowanych na dolnej oraz górnej stacji Gubałówki.

   

  Czy wejście pieszo jest trudne?

  Gubałówka szlaki

  Dla osób pragnących samemu zdobyć Gubałówkę dostępnych jest kilka znakowanych szlaków, biegnących z Zakopanego lub sąsiadujących miejscowości. Poniżej przedstawiamy krótki opis naszych dwóch ulubionych tras.

  Niebieski szlak z Zakopanego przez Walową Górę

  To jedna z najbardziej dogodnych tras. Spacer można rozpocząć od dolnej stacji kolei na Gubałówkę. Idziemy na prawo od budynku przez mostek, skręcamy w lewo, kierując się za znakami koloru niebieskiego. Ostro pod górę z początku drogą asfaltową, która przechodzi w drogę szutrową.

  Wychodzimy na rozległą polane. Dochodzimy do odsłoniętych terenów, z których rozpościera się ciekawy widok na Zakopane.

  Następnie polną drogą pod las skręcamy w prawo do żelaznego krzyża i dalej, za znakami niebieskimi wchodzimy do lasu. Stromą dróżką przez las i po dojściu na szeroką Polanę Gubałówkę, skręcamy w lewo. Kierujemy się w stronę coraz bardziej przybliżającego się masztu telewizji. Po chwili osiągamy wierzchołek Gubałówki.

  Żółty szlak z Zakopanego przez Szymoszkową

  Szlak ma swój początek nieopodal przystanku „Targowica”, w pobliżu dolnych Krupówek. Należy udać się na ul. Kościeliską. Za Kościółkiem należy skręcić w ul. ks. Kazimierza Kaszalewskiego w stronę dolnej stacji wyciągu na Szymoszkowej.

  Następnie docieramy do zabudowań i stąd już drogą ułożoną z betonowych płyt dochodzimy do głównego traktu, który biegnie grzbietem Gubałówki. Stąd jeśli skręcimy w lewo, można dojść do górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch. Jeśli skręcimy w prawo, dotrzemy do górnej stacji kolejki terenowo-linowej Gubałówki.

  Czy znasz je wszystkie?

  Szczyty z Gubałówki

  Gubałówka nie leży w Tatrach, ale rozciąga się z niej fantastyczny widok na nie . Ze szczytu Gubałówki można podziwiać zarówno Wysokie, jak i Zachodnie Tatry. Wśród szczytów najłatwiej oczywiście rozpoznać Giewont, a jakie jeszcze wierzchołki widać z Gubałówki?

  Patrząc od lewej strony, zobaczysz:
  – Granaty
  – Kozi Wierch
  – Kościelec
  – Świnicę
  – Kasprowy Wierch
  – Sarnią Skałę
  – Długi Giewont
  – Kopę Konradzką
  – Małołączniak
  – Krzesanicę
  – Ciemniak.

   

   

  Spacer na Gubałówkę

  Spacer na Gubałówkę to zawsze świetny pomysł na spędzenie miło czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Można nacieszyć oczy pięknymi widokami. W okresie wakacyjnym organizowane są również różne koncerty oraz występy artystów. Mamy także dobrą wiadomość dla osób podróżujących ze zwierzętami. Na Gubałówkę można zabrać psa. Pamiętaj jednak, aby miał kaganiec i był na smyczy.

  Leave a Reply