plen +48 501 560 560 info@goral.pl
 • English
 • العربية
 • Oscypki

  Prawdziwe, oryginalne i tradycyjne sery z Podhala ?
  Oscypek

  Co to za rarytas?

  Oscypek to produkowany na Podhalu twardy ser. Oryginalny oscypek to ser wędzony z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego, w którego składzie musi być min. 70% mleka owczego. Jednak możemy też spotkać sery, które wyglądają jak oscypki, ale nazwy tej nosić nie mogą – nie są wędzone lub pochodzą z mieszanki mleka o przewadze krowiego lub w 100% z mleka krowiego.

  Nazwa

  Dlaczego "Oscypek"?

  Charakterystyczne i wszystkim znane zdobienie na oscypku powstaje dzięki odciśnięciu sera w drewnianej formie, która się rozszczepia – po góralsku mówiąc „scypiy”. Tę formę górale nazywają „oscypiorka” – prawdopodobnie stąd nazwa Oscypek.

  Naturalny proces

  Od mleka do pysznego sera

  Kiedy owce już wydojone, mleko należy przepuścić przez białe płótno. Dzięki temu pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, którymi mogą być choćby źdźbła traw. Do ścięcia mleka dochodzi po dodaniu do niego „klagu”, czyli podpuszczki. Grudkowatą masę serową należy odcisnąć.

  Wysoka jakość

  Pracochłonny proces

  Kolejnym krokiem jest formowanie sera i moczenie go przez jedną dobę w solance, tzw. rosole – taka kąpiel usunie nadmiar wody, ma także właściwości bakteriobójcze.

  Wędzenie

  Aromat świerku i sosny

  Po kąpieli podhalańskie sery leżakują w bacówce – na górnej półce, gdzie są wędzone i nabierają wyjątkowego smaku. Tradycyjnie oscypki wędzone są dymem z drewna sosnowego lub świerkowego.

  Najlepszy oscypek

  Jak go rozpoznać?

  W sprzedaży spotkamy różne wariacje na temat oscypka – malutkie, kształty zwierząt. Najlepszy jednak jest zawsze klasyczny – kiedy wiadomo, że jest wysokiej jakości serem z mleka owczego? Wysycha równomiernie nie pękając i… skrzypi w zębach!

  Smacznego!

  Zakopane

  Gdzie kupić prawdziwe Oscypki?

  Najlepsze Oscypki z Certyfikatem, sery podhalańskie, korbacze i inne przysmaki prosto z Podhala możesz zamówić wygodnie w Sklepie Internetowym OSCYPKI.pl. Sery pakowane są hermetycznie, w paczce umieszczany jest także wkład lodowy. Dzięki temu produkty nie tracą nic ze swej jakości i smaku. Zakup oscypków z dostawą kurierem do domu to także doskonała opcja dla tych, którzy już są w Zakopanem – nie musisz już narażać serów na długi transport w samochodzie.

  Oscypki.pl
  Prawdziwe Oscypki z Certyfikatem i Sery Podhalańskie

  Zakopane, ul. Na Gubałówkę 2a
  +48 501 560 560

  Zobacz ofertę w Sklepie Internetowym www.Oscypki.pl

  oscypek